Skip to content

3001 E Chestnut Ave(Unit C0086)Vineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$87,900
Last Sale Date
Nov 16, 1990

Property Information

Block4506
Lot686
QualifierC0086
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class35
DescriptionTR0UBAD0R
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,309
Acreage15.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
17%
Improvement Value:$99,400
83%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,552+0.7%
2024$3,527+5.4%
2023$3,348-4.2%
2022$3,495+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 1872, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1988