Skip to content

5211 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2023

Property Information

Block4602
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,840
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
16%
Improvement Value:$235,500
84%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,918+0.7%
2024$8,860+5.0%
2023$8,439+2.9%
2022$8,199+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994