Skip to content

4746 Piacenzia AveVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block4602
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,446
Acreage3.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
16%
Improvement Value:$289,200
84%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,972+0.7%
2024$10,900+5.0%
2023$10,383+2.9%
2022$10,086+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft3,446DeedBook 4154, Page 7642Recorded7/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2303, Page 235