Skip to content

4927 Piacenzia AveVineland, NJ 08361

Built 2009
Other Exempt

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block4603
Lot20.4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage5,693
Acreage9.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
12%
Improvement Value:$462,800
88%
Total Assessment$526,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,637+5.0%
2023$15,848+2.9%
2022$15,396+1.4%
2021$15,186+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft5,693DeedBook 4205, Page 9710Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$779,000
DeedBook 4062, Page 9053

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4016, Page 1029