Skip to content

1081 Hickory DrVineland, NJ 08360

Built 2009

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 9, 2010

Property Information

Block4705
Lot55.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,090
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
25%
Improvement Value:$111,000
75%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+0.7%
2024$4,684+5.0%
2023$4,462+2.9%
2022$4,335+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4073, Page 2900

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4063, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2009