Skip to content

624 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1996
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block4709
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage27,000
Acreage4.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$571,000
82%
Improvement Value:$129,000
18%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,288+0.7%
2024$22,141+5.0%
2023$21,091+2.9%
2022$20,489-39.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft27,000DeedBook 4265, Page 4261Recorded1/15/2025

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft27,000DeedBook 4174, Page 9114Recorded12/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 2142, Page 246