Skip to content

577 E Crescent DrVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block4709
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,180
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
18%
Improvement Value:$150,500
82%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+0.7%
2024$5,801+5.0%
2023$5,526+2.9%
2022$5,368+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4047, Page 6559

Property Sale

Sale
$244,500
DeedBook 2872, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1961