Skip to content

1071 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1936

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block4709
Lot7.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,392
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
20%
Improvement Value:$128,200
80%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+0.7%
2024$5,092+5.0%
2023$4,851+2.9%
2022$4,712+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2763, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1936