Skip to content

81 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2068

Property Information

Block4812
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,080
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
18%
Improvement Value:$117,500
82%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,313-4.8%
2024$4,533+5.0%
2023$4,318+2.9%
2022$4,194+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1131, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1969