Skip to content

32 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1981

Last Sale Price
$77,267
Last Sale Date
Oct 22, 2001

Property Information

Block4913
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,058
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
22%
Improvement Value:$94,500
78%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,849+0.7%
2024$3,824+5.0%
2023$3,643+2.9%
2022$3,539+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$77,267
DeedBook 2545, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1981