Skip to content

1014 Linda LnVineland, NJ 08360

Built 2006
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block5004
Lot27.17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,085
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
14%
Improvement Value:$181,700
86%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,690+5.0%
2023$6,373+2.9%
2022$6,191+1.4%
2021$6,106+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,500

From:

To:

Sq Ft2,085DeedBook 4114, Page 6775Recorded2/26/2014

Property Sale

Sale
$259,888
DeedBook 4013, Page 4199

Property Built

Built

Year Built: 2006