Skip to content

753 Wellington CtVineland, NJ 08360

Built 2013

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block5004
Lot27.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,180
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
12%
Improvement Value:$199,800
88%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,269+0.7%
2024$7,221+5.0%
2023$6,879+2.9%
2022$6,682+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 4160, Page 6378Recorded12/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$228,744
DeedBook 4100, Page 4191