Skip to content

1055 Linda LnVineland, NJ 08360

Built 2012

Last Sale Price
$173,650
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block5004
Lot27.25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,680
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
18%
Improvement Value:$142,700
82%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,508+0.7%
2024$5,472+5.0%
2023$5,212+3.6%
2022$5,032+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,650
DeedBook 4099, Page 6808

Property Built

Built

Year Built: 2012