Skip to content

1105 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1942
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block5007
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description1.75S-F- -2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
25%
Improvement Value:$109,400
75%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+0.7%
2024$4,618+5.0%
2023$4,399+2.9%
2022$4,273+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4267, Page 3637Recorded3/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1942