Skip to content

45 E Weymouth RdVineland, NJ 08360

Built 2010

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Jul 9, 2015

Property Information

Block503
Lot1.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,932
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
12%
Improvement Value:$255,500
88%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,272+0.7%
2024$9,211+5.0%
2023$8,774+10.8%
2022$7,918+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 4130, Page 6616Recorded7/15/2015

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 4077, Page 1184

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4032, Page 8802