Skip to content

735 S Main Rd(Unit C0013)Vineland, NJ 08360

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block5101
Lot9413
QualifierC0013
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class35
DescriptionBRIARW00D
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,291
Acreage9.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
11%
Improvement Value:$77,600
89%
Total Assessment$87,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,539+0.7%
2024$2,521+5.5%
2023$2,389-6.8%
2022$2,564+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,291DeedBook 4278, Page 5743Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,291DeedBook 4183, Page 6666Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4096, Page 4069

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4082, Page 9318

Property Built

Built

Year Built: 1985