Skip to content

735 S Main Rd(Unit C0020)Vineland, NJ 08360

Built 1986

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block5101
Lot9420
QualifierC0020
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class35
DescriptionHICK0RY
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,223
Acreage9.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
11%
Improvement Value:$79,800
89%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,859+0.7%
2024$2,840+5.0%
2023$2,706+2.9%
2022$2,628+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$123,500
Sq Ft1,223DeedBook 4188, Page 5227Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2889, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1986