Skip to content

735 S Main Rd(Unit C0027)Vineland, NJ 08360

Built 1986

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block5101
Lot9427
QualifierC0027
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class35
DescriptionWILL0W
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,309
Acreage9.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
11%
Improvement Value:$79,100
89%
Total Assessment$89,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,837+0.7%
2024$2,818+5.0%
2023$2,685+2.9%
2022$2,608+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,309DeedBook 4244, Page 6452Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 4149, Page 8497Recorded2/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986