Skip to content

735 S Main Rd(Unit C0043)Vineland, NJ 08360

Built 1985

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block5101
Lot9443
QualifierC0043
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class35
DescriptionWILL0W
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,316
Acreage9.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
11%
Improvement Value:$78,900
89%
Total Assessment$88,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,831+0.7%
2024$2,812+5.0%
2023$2,679+2.9%
2022$2,602+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,316DeedBook 4250, Page 1776Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 4089, Page 8921

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 2270, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1985