Skip to content

755 Dukes RdVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 27, 1995

Property Information

Block5106
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,633
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
19%
Improvement Value:$144,500
81%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,658+0.7%
2024$5,621+5.0%
2023$5,354+2.9%
2022$5,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2112, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1965