Skip to content

1666 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1921

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block5115
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,736
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
26%
Improvement Value:$93,000
74%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,002+0.7%
2024$3,976+5.0%
2023$3,787+2.9%
2022$3,679+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,736DeedBook 4282, Page 5080Recorded3/9/2026

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,736DeedBook 4273, Page 8876Recorded8/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1921