Skip to content

2051 Rudolph DrVineland, NJ 08361

Built 1997

Last Sale Price
$190,500
Last Sale Date
Aug 20, 2012

Property Information

Block5202
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
20%
Improvement Value:$138,100
80%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,496+0.7%
2024$5,459+5.0%
2023$5,200+2.9%
2022$5,052+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,500
DeedBook 4096, Page 1886

Property Sale

Sale
$119,237
DeedBook 2236, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1997