Skip to content

1056 Seneca CtVineland, NJ 08361

Built 2022

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block5204
Lot3.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
20%
Improvement Value:$248,200
80%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+0.7%
2024$9,808+931.0%
2023$951
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$572,000
Sq Ft2,370DeedBook 4263, Page 1606Recorded11/18/2024

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,370DeedBook 4242, Page 3138Recorded5/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022