Skip to content

1685 Green Valley CtVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block5208
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,468
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
13%
Improvement Value:$378,900
87%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,549-1.2%
2024$13,708+19.1%
2023$11,510+2.9%
2022$11,181+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000