Skip to content

1914 Wynnewood DrVineland, NJ 08361

Built 1963

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Aug 22, 1997

Property Information

Block5211
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,987
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
22%
Improvement Value:$145,900
78%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+0.7%
2024$5,905+5.0%
2023$5,625+2.9%
2022$5,465+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 2253, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1963