Skip to content

1718 Junior DrVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 9, 2010

Property Information

Block5221
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,804
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
23%
Improvement Value:$156,200
77%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+0.7%
2024$6,415+5.0%
2023$6,110+2.9%
2022$5,936+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4076, Page 4610

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 4002, Page 9159

Property Built

Built

Year Built: 2003