Skip to content

1283 Kirkwood DrVineland, NJ 08361

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block5230
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,452
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
21%
Improvement Value:$122,900
79%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,682+0.7%
2024$4,649+5.3%
2023$4,417+3.1%
2022$4,284+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,452DeedBook 4267, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1965