Skip to content

2097 Franklin DrVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Apr 18, 2005

Property Information

Block5232
Lot1.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,827
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
18%
Improvement Value:$175,000
82%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,795+0.7%
2024$6,750+5.0%
2023$6,430+2.9%
2022$6,246+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2825, Page 328