Skip to content

2477 Franklin DrVineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$228,100
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block5233
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,993
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
18%
Improvement Value:$164,100
82%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+0.7%
2024$6,304+5.0%
2023$6,005+2.9%
2022$5,834+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$228,100

From:

To:

Sq Ft1,993DeedBook 4154, Page 1841Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 4061, Page 2932

Property Sale

Sale
$147,748
DeedBook 1717, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1988