Skip to content

3494 Tuttlegrove RdVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$237,516
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block5235
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
21%
Improvement Value:$185,600
79%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+0.7%
2024$7,474+5.0%
2023$7,120+2.9%
2022$6,917+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,516

From:

To:

DeedBook 4115, Page 9728Recorded4/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$70,750

From:

To:

DeedBook 4112, Page 552Recorded11/27/2013