Skip to content

3330 Tuttlegrove RdVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block5235
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,336
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
19%
Improvement Value:$215,200
81%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+0.7%
2024$8,372+5.0%
2023$7,975+2.9%
2022$7,748+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 4174, Page 8523Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$266,635

From:

To:

DeedBook 4118, Page 9418Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$73,750

From:

To:

DeedBook 4115, Page 9177Recorded4/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014