Skip to content

3158 Tuttlegrove RdVineland, NJ 08361

Built 2013

Last Sale Price
$291,320
Last Sale Date
May 14, 2013

Property Information

Block5235
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
18%
Improvement Value:$237,600
82%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,202+0.7%
2024$9,141+5.0%
2023$8,708+2.9%
2022$8,459+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$291,320
DeedBook 4104, Page 5795

Property Built

Built

Year Built: 2013