Skip to content

1254 Riviera BlvdVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block5301
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,820
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
13%
Improvement Value:$275,100
87%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+0.7%
2024$10,001+5.0%
2023$9,527+2.9%
2022$9,255+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4070, Page 9389

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2679, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 2003