Skip to content

1228 Utopia LnVineland, NJ 08361

Built 1985

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 3, 2007

Property Information

Block5302
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,334
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
26%
Improvement Value:$115,200
74%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,945+0.7%
2024$4,912+5.0%
2023$4,679+2.9%
2022$4,546+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4024, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1985