Skip to content

1453 Riviera BlvdVineland, NJ 08361

Built 1977

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Feb 2, 1993

Property Information

Block5302
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,250
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
23%
Improvement Value:$135,800
77%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+0.7%
2024$5,570+5.0%
2023$5,306+2.9%
2022$5,154+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 1990, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1977