Skip to content

1189 Riviera BlvdVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 6, 2015

Property Information

Block5302
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,018
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
16%
Improvement Value:$240,000
84%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,049+0.7%
2024$8,989+5.0%
2023$8,563+2.9%
2022$8,319+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft3,018DeedBook 4127, Page 2323Recorded4/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$354,000
DeedBook 4078, Page 8899

Property Sale

SaleMulti
$349,000
DeedBook 2689, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1968