Skip to content

4565 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1900
Other Exempt

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block5305
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,506
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
19%
Improvement Value:$178,800
81%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 2857, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1900