Skip to content

3552 Venturi LnVineland, NJ 08361

Built 2004

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Aug 24, 2004

Property Information

Block5308
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,290
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
19%
Improvement Value:$210,900
81%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291+0.7%
2024$8,236+5.0%
2023$7,846+2.9%
2022$7,622+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 2766, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2004