Skip to content

1335 W Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1918

Last Sale Date
May 4, 2005

Property Information

Block5502
Lot4.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage976
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
37%
Improvement Value:$72,500
63%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,678+0.7%
2024$3,653+5.0%
2023$3,480+2.9%
2022$3,381+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2875, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1918