Skip to content

1205 Bucks RunVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$328,165
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block5502
Lot4.13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,513
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
19%
Improvement Value:$181,200
81%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,107+0.7%
2024$7,060+5.0%
2023$6,725+4.4%
2022$6,442+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$328,165
DeedBook 4000, Page 4792

Property Built

Built

Year Built: 2006