Skip to content

1187 Bucks RunVineland, NJ 08360

Built 2007

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block5502
Lot4.14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
19%
Improvement Value:$168,500
81%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591+0.7%
2024$6,547+5.0%
2023$6,237+2.9%
2022$6,059+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 4154, Page 9569Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$232,900
DeedBook 4053, Page 4914

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$308,840
DeedBook 4016, Page 8468