Skip to content

1219 Shady Creek LnVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 16, 2014

Property Information

Block5502
Lot4.20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,778
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
24%
Improvement Value:$128,500
76%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+0.7%
2024$5,320+5.0%
2023$5,068+2.9%
2022$4,923+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 4116, Page 8133Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$261,140
DeedBook 4008, Page 3737

Property Built

Built

Year Built: 2006