Skip to content

1139 Falcon WayVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Date
Jul 19, 2012

Property Information

Block5502
Lot4.26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,200
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
21%
Improvement Value:$153,800
79%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+0.7%
2024$6,168+5.0%
2023$5,875+2.9%
2022$5,708+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4097, Page 5254

Property Sale

Sale
$284,115
DeedBook 4012, Page 8939

Property Built

Built

Year Built: 2006