Skip to content

284 Amanda CtVineland, NJ 08360

Built 2013

Last Sale Price
$211,350
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block5801
Lot20.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,992
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
20%
Improvement Value:$169,600
80%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+0.7%
2024$6,664+5.0%
2023$6,348+2.9%
2022$6,167+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$211,350

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 4133, Page 3899Recorded9/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4098, Page 9020