Skip to content

114 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$177,900
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block5801
Lot59.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
21%
Improvement Value:$132,000
79%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,320+0.7%
2024$5,285+5.0%
2023$5,035+2.9%
2022$4,891+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 4048, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 2008