Skip to content

126 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block5801
Lot59.5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
23%
Improvement Value:$118,400
77%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+0.7%
2024$4,833+5.0%
2023$4,604+2.9%
2022$4,472+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 4048, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 2008