Skip to content

957 Magnolia RdVineland, NJ 08360

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block5804
Lot3002
QualifierC0002
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-F -1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,656
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
14%
Improvement Value:$112,100
86%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,152+0.7%
2024$4,125+5.0%
2023$3,929+2.9%
2022$3,817+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,656DeedBook 4267, Page 4146Recorded3/6/2025

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4082, Page 5901

Property Sale

Sale
$65,600
DeedBook 2038, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1988