Skip to content

1179 Pixwhey CtVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block5901
Lot116.5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,691
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
18%
Improvement Value:$207,500
82%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,011+0.7%
2024$7,958+5.0%
2023$7,581+2.9%
2022$7,364+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2864, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 2005