Skip to content

1862 Sequoia DrVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Dec 13, 2006

Property Information

Block5901
Lot62.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,207
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
17%
Improvement Value:$205,000
83%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+0.7%
2024$7,768+5.0%
2023$7,400+2.9%
2022$7,189+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4015, Page 2646