Skip to content

1947 E Elmer RdVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block5902
Lot36.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,892
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
20%
Improvement Value:$173,300
80%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935+0.7%
2024$6,889+5.0%
2023$6,562+2.9%
2022$6,375+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft1,892DeedBook 4212, Page 2862Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$283,323
DeedBook 2930, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2006